Родинна садиба

Догляд за кімнатними рослинами взимку

Доглядати за кімнатними рослинами необхідно постійно, але взимку ці рослини потребують до себе підвищеної уваги. Осінь і зима вважаються критичним періодом у їхньому житті.

За рахунок скорочення світлового дня, зміни мікроклімату в приміщенні рослинам не вистачає вологи, у теплих і сухих квартирах у них посилюється дихання, прискорюється витрата накопичених поживних речовин, а синтез їх різко скорочується через недостатнє освітлення, і в результаті чого вони починають відчувати дискомфорт.

Проте для того, щоб кімнатні квіти дійсно радували, слід знати правила зимового догляду за ними.

Полив. Перше, що необхідно пам’ятати, ? взимку необхідно бути дуже обережними з поливом. Рослини знаходиться в стані спокою, вони потребують менше води. Поливати слід теплою водою, краще вранці, не дуже рясно, тому що для рослини надлишковий полив гірше недостатнього.

Рослину необхідно поливати, якщо грунт сухий не лише на поверхні, а й дещо глибше.

З одного боку, без достатньої кількості води рослини не лише в’януть, а й відчувають нестачу поживних речовин, з іншого – надмірне поливання може призвести до того, що буде гнити коріння. Варто запам’ятати, що лантана, гібіскус, катарантус, циперус, папороть, традесканція дуже вологолюбиві; бегонія, сенполія, глоксинія, колемнея, ахимінес, колерія, епісція бояться надмірного поливання і застоювання води; алое, красули від надмірного поливу можуть загинути. Кактуси зовсім не потребують поливу взимку, тому що їм навіть у період активного росту з весни по осінь достатньо помірного поливу.

Жлдним чином не можна поливати рослини кип’яченою водою, бо вона позбавлена повітря. Тому воду необхідно брати сиру, але заздалегідь відстояну, і лише кімнатної температури. Занадто холодна вода може викликати загнивання кореневої системи, а надто тепла – виснажувати кімнатні рослини. Під час поливу необхідно розпушувати землю, таким чином полегшувати доступ до коренів повітря.

Рослини, посаджені в глиняному горщику, поливати доводиться частіше, ніж рослини в пластикових горщиках.

Підживлення. Узимку теж потрібне підживлення, але більш рідкісне, ніж влітку, так як рослини знаходяться в стані спокою, їм не потрібний великий запас поживних речовин. Квітучі рослини слід підживлювати від появи бутонів і до кінця цвітіння (азалія, цикламен).

Температура. Кімнатні рослини чутливі до температурних коливань. Слід намагатися підтримувати температуру в кімнаті у межах оптимальних значень. Особливо небезпечні протяги, тому що при провітрюванні приміщень рослини можуть переохолодилися. У таких рослин, як фікус і кротон, може навіть опасти листя.

Зазвичай рослини люблять, щоб нічна температура була на кілька градусів нижчою за денну. Якщо квіти стоять на підвіконні, необхідно слідкувати, щоб їх листя не торкалося скла.

Світло. Одним із важливих умов, що впливають на ріст кімнатних рослин, є світло. Взимку рано темніє, природного світла в квартирі стає менше. В 1-2 метрах від вікна рослинам стає вже надто темно. Тому рослини необхідно поставити таким чином, щоб вони могли отримати якомога більше сонячного світла. Якщо немає можливості поставити квітки ближче до вікна, можна застосувати штучне освітлення. Вночі рослини освітлювати не можна – у темряві вони дихають.

Вологість. Узимку на листках рослин можуть з’явитися плями, схожі на опіки, або засохнуті кінці в листя. Це результат надмірної сухості повітря в приміщенні. Дуже страждають від цього такі рослини, як папороті, маранта.

Допомогти рослинам може зволоження повітря. Щоб не пересушити рослини, насамперед, їх необхідно прибрати від приладів теплопостачання. У приміщенні можна розставити ємності з водою. Збільшити вологість навколо рослини можна, якщо поставити горщик в кашпо, залишивши відстань між стінками 50 мм і розклавши на дні шар керамзиту товщиною 30-50 мм, на який і ставлять горщик. Поливають таку рослину, як зазвичай, але невелику кількість води доливають під керамзит так, щоб вона не торкалася горщика. Ця волога почне випаровуватися і відповідно підвищиться вологість навколо рослини. Великим рослинам така «хитрість» не підходить, для підтримання необхідного рівня вологості їх слід обприскувати теплою водою. Але при цьому слідкувати, щоб не було протягів.

Раз у місяць необхідно видаляти пил з листя рослин за допомогою вологої м’якої губки, бо вона перешкоджає попаданню на листя сонячного світла. Листя фікусів, пальм, воскового плюща, амаралісу миють з обох сторін. У рослин з оксамитовим листям, наприклад, у глоксинії, сенполії пил потрібно знімати м’якою щіточкою, змоченою у теплій воді, адже під час обприскування на листях з’являються жовті або білі плями. Можна один або два рази в тиждень «купати» рослини під теплим душем. Після душа не можна ставити рослину на холодне підвіконня або під прямі сонячні промені. Краще залиште її на декілька годин у вологому повітрі ванної кімнати, поки листя не висохне.

Для запобігання захворюванням, опале листя і квіти слід прибирати якомога частіше. Не варто взимку пересаджувати рослину без потреби, сподіваючись, що це допоможе їй позбутися хвороби.

У лютому рослини прокидаються після тривалої «зимової сплячки». У міру того, як день подовжується, квіти починають рости активніше, утворюючи нові корені У цьому місяці слід готуватися до весняної пересадки квітів, збільшувати обсяги поливу, починати поливати кактуси і сукуленти. Проте пересаджувати рослину слід лише в тому випадку, якщо рослина виросла з свого горщика.

Виготовлення листівок – сувенірів із природного матеріалу технікою аплікації

Техніка аплікації із рослинного матеріалу відноситься до стародавнього виду декоративно-прикладного мистецтва, це використання художником для створення натюрмортів, пейзажів, портретів лише природного матеріалу: квітів, листків, ягід, кори, коріння, насіння. Така палітра здатна «посперечатися» з будь-якими фарбами. Крім кольору вона дає ще й цікаву фактуру – повстяну, замшеву, рубчасту, шкірясту тощо.

Досвід показує, що практично будь-яка рослина надовго зберігає колір при дотриманні певних правил сушіння.

Декілька порад флористу-початківцю

Збирати рослинний матеріал можна цілий рік. Навесні це перші зелені листочки; суцвіття берези, верби; квіти проліски, гусячої цибулі, форзиції, тюльпанів, мімози тощо; влітку - кульбаби, ромашки, віоли, незабудки, деревію, материнки, волошки… А який багатий матеріал восени! Золоті листя липи, рум’яні клену, багряні винограду й горобини. Взимку також можна знайти багато потрібного та гарного. Адже витончені лінії рослин добре помітні на снігу, будь це гілочка з незвичайним вигином, сухий колосок із ніжними формами або оголений лист глибокого коричневого кольору. Не варто забувати і про велике розмаїття кімнатних рослин.

Заздалегідь необхідно заготовити багато газет. Рослини засушувати слід відразу після збору, щоб вони не встигли згорнутися, пожухнути. Укладати їх потрібно обережно у складені аркуші гігроскопічного паперу, які потім помістити в газети і покласти під прес (4-10 кг.).

Через добу, а іноді й раніше, ті газети, що відволожилися, слід замінити сухими. На висушування рослин йде до 7-10 днів (для товстолистих рослин - більше). Засушені рослини рекомендується зберігати у цупкій папці.

Багато квіток, особливо махрові квітки хризантем, гвоздик, тюльпанів, краще розчленувати на пелюстки, а після сушіння знову зібрати. Або можна пофантазувати і зробити «міксові» рослини.

Перш ніж братися до роботи, слід підготувати необхідні інструменти та матеріли: ножиці, канцелярський ніж, пінцет, пензлики для клею, клей (ПВА), картон, кольоровий папір, шпалери, сухі рослини.

Підготовка основи.

Для створення листівки із засушеного природного матеріалу ідеальним буде ґрунтований картон, який спеціально випускають для художніх робіт.

Але за основу можна використати також ватман, пакувальний картон, цупкий кольоровий чи оксамитовий папір.

Краса, своєрідність і вишуканість композиції значною мірою залежать від фону основи (фон - колір основного матеріалу, на якому виконують аплікацію).

Багато майстрів - флористів як фон основи використовують суцільне покриття з листків дерев, пелюсток квітів, які водночас є оздоблюваним елементом листівки. Найкраще для цього підходить зворотна сторона листків осики, лопуха, мати-й-мачухи, які нагадують замшеву тканину.

Розпочати роботу можна з малювання олівцем ескізу композиції, яку ви обрали, або вигадали. Намалюйте олівцем на папері, де і що ви хочете розташувати.

Імпровізуйте! Розкладайте листочки, пелюстки, міняйте місцями, накладайте, робіть так, як вам підказує ваше серце і ваш смак. Так ви знайдете варіант, який вам найбільше сподобається.

А далі все добре підрівняйте, кожну деталь обов'язково позначте олівцем, щоб не загубити місця, на якому лежали листочок чи квіточка.

Тепер переходьте до більш відповідальної роботи: наклеювання рослин. Коли деталі будуть закріплені клеєм (ПВА, гумовим), листівку на деякий час кладуть під прес.

Послідовність виконання листівки-сувеніра.

 1. Підготуйте основу, фон для майбутньої роботи.
 2. Намалюйте ескіз майбутньої композиції.
 3. Підберіть необхідний рослинний матеріал.
 4. Розкладіть на ескіз рослинний матеріал.
 5. Позначте олівцем розташування рослин.
 6. Наклейте рослини.
 7. Висушіть під пресом.

Вітальна листівка «Віола»

Для виконання цієї листівки вам необхідно підготувати матеріали та інструменти: білий папір, акварельна фарба, пензлі, зубна щітка, простий олівець, стрічка, клей ПВА, силіконовий пістолет, засушені квіти віоли, листя папороті.

Послідовність виконання.

 1. На підготовлений аркуш білого паперу покладіть прямокутник, розмір якого виберіть самі, обведіть його простим олівцем.
 2. Тепер на цьому місці зробіть яку-небудь композицію із засушених рослин. Позначте простим олівцем на папері, де і що ви хочете розташувати. Тепер переходьте до більш відповідальної роботи: наклеювання рослин.
 3. Готову роботу закрийте вирізаним прямокутником.
 4. Після цього розчиніть фарбу потрібного кольору. Вмочіть у неї стару зубну щітку або пензлик із жорсткої щетини, струсіть зайву рідину. Поверніть щітку донизу щетиною, сильно проведіть по ній пальцем, розпилюючи фарбу на весь аркуш. Намагайтесь розпилювати фарбу рівномірно. Можна зробити кілька шарів різнокольорового напилювання.
 5. Приклейте стрічку клеєм ПВА, а бантик силіконовим пістолетом.

Ваші запитання, повідомлення, відгуки
Будь ласка, додайте 3 й 8.

^Вгору