«НАРОДНА ПІСНЯ – ДУХОВНЕ ОБЛИЧЧЯ НАЦІЇ»
07.11.2016
Першої суботи листопада (05.11.2016) дев’ять міст і районів делегували переможців відбіркових етапів до участі у обласному етапі Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси», номінація «художнє виконавство» - «Лелеченька».
14 дитячих колективів фольклорного мистецтва, а це понад трьохсот юних дослідників народного мистецтва, дарували глядачам обряди та обрядові дійства літнього періоду, обжинкові автентичні пісні Сумщини.
Обласний етап Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті Роси» у номінації «художнє виконавство» «Лелеченька» відбувся на виконання наказу Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації від 03.10.2016 № 503-ОД.
Свято народного мистецтва заполонило не лише сцену Сумського державного університету де відбувалось свято, а й душі та серця усіх присутніх.
На розсуд журі дитячі колективи представили обряди, фрагменти обрядів літнього календарного циклу.
Обряди свята Івана Купала, зеленосвятські обрядодіїї, троїцький обряд «Ой зав’ю вінки», обрядові дійства обжинки-толока, традиційні обряди на Спаса на потаємній машині часу перенесли на півтори сотні літ у минуле.
Після тривалої конкурсної програми відбулось засідання творчої групи та урочисте нагородження.
Під час засідання творчої групи керівників дитячих творчих колективів фольклорного мистецтва «Народна пісня – духовне обличчя нації» голова журі, викладач Сумського державного університету ім. А.С. Макаренко, керівник фольклорного ансамблю «Серпанок» Олена Віталіївна Гончаренко зазначила про значну дослідницьку роботу колективів, що знайшло відображення у «візитівках» обряду, обрядового дійства, пісні з зазначенням назви, місцевості з якої запозичений, записані обряди й пісні, історичні довідки виникнення обрядів.
Олександр Федорович Руденко, член журі, викладач відділення народнопісенної творчості Сумського вищого училища мистецтв і культури ім. Д. Бортнянського зазначив, що обласний етап фестивалю досяг поставленої мети – створення умов для формування національно-патріотичної самосвідомості дітей та учнівської молоді, популяризації народного мистецтва, виявлення та підтримки дитячих та юнацьких фольклорних колективів, обміну досвідом між дитячими фольклорними колективами.
Член журі, Надія Миколаївна Єфіменко – провідний методист з організації свят та обрядів, зберігач фонду нематеріальної культурної спадщини Сумського обласного науково методичного центру культури і мистецтв відмітила, що учасники й гості свята поринули у прадавню історії українського народу з його звичаями й традиціями. Особливо зачарували традиційні українські народні костюми, вбрання «з бабусиної скрині».
У великій мистецькій родині співались пісні народності Горюни, сіл Курського Посем’я, Шосткинського, Сумського районів, записаних від літніх бабусь своїх регіонів. Автентичні пісні літнього циклу.
П’ятигодинний феєрверк народних пісень і обрядів запалив жвавий інтерес гостей і учасників «Лелеченька» до народного мистецтва задля нових відкриттів.
Адже через рік колективи презентуватимуть обрядовість зимового календарного циклу.
відділу художньо-естетичного виховання