Історія розвитку туризму і краєзнавства на Сумщині
Від витоків до сьогодення
Дитячо-юнацький туризм на Сумщині як територіальна навчально-виховна система сформувався протягом певного історичного періоду. Цей процес можна умовно розділити на три етапи: І – становлення та формування структури дитячо-юнацького туризму (1948 - 1960 роки), ІІ – перехід на новий організаційний рівень, запровадження нових форм туристсько-краєзнавчої роботи (1960 – 1990 роки), ІІІ – становлення сучасної організаційної структури дитячо-юнацького туризму.
У 1940 році було видано наказ наркома освіти «Про дитячий туризм». Цим наказом мережа туристсько-краєзнавчої діяльності була розгалужена до рівня кожної школи, туризм увійшов до педагогічних методів виховання.
У повоєнний період активізується дитячий туристський рух, формується мережа позашкільних дитячих туристсько-екскурсійних закладів, широка державна та громадська система позашкільної роботи, визначаються її основні форми та методи, поступово вдосконалюється її зміст, визначаються провідні принципи діяльності.
Згідно з рішенням Виконкому обласної ради депутатів трудящих від 5 червня 1948 року обласному відділу народної освіти в м. Суми дано дозвіл на відкриття обласної дитячої екскурсійно-туристської бази на 100 місць. Було затверджено штатний розклад у кількості 7 одиниць з фондом місячної заробітної плати 2810 карбованців. Протягом п’яти днів було знайдено приміщення для бази, здійснено укомплектацію необхідним майном. Так була створена обласна дитяча екскурсійно-туристська база в місті Суми.
У 1949 році в мальовничому куточку села Баранівка на окраїні Сум проходить перший туристський зліт. Юні туристи долають смугу перешкод, змагаються в розбивці наметів, розводять вогнища, демонструють техніку в’язання вузлів. Увечері над Пслом лунають туристські пісні.
У 1950 році при базі відкривається перший туристський табір. Юні туристи подорожують по Сумському, Путивльському, Роменському районах, збирають краєзнавчі матеріали, надають допомогу колгоспам у збиранні врожаю, беруть участь у пішохідних, водних походах.
Згідно з рішенням Сумського виконкому депутатів трудящих від 11 червня 1952 року “Об упорядочении сети и утверждении типовых штатов и должностных окладов работников внешкольных учреждений Областного отдела народного образования» обласну дитячу екскурсійно-туристську базу реорганізовано в обласну екскурсійно-туристську станцію. Директором станції призначено Чубура Василя Івановича. Заклад став координатором позашкільної роботи Сумської області з дітьми за туристсько-краєзнавчим напрямом.
У 50-ті роки минулого століття з’являється велика кількість наукових публікацій, що відображають кращий досвід роботи педагогічних колективів щодо організації туристсько-краєзнавчої роботи.
У 1960 році Міністерство освіти затвердило нове положення про обласні, крайові, республіканські дитячі екскурсійно-туристські станції, в якому було визначено цілі, завдання та сферу їх діяльності. Згідно з цим положенням Сумська обласна екскурсійно-туристська станція організовувала проведення семінарів, нарад, навчальних походів, конференцій за участю вчителів, керівників туристсько-краєзнавчих гуртків, здійснювала підготовку турорганізаторів
З 1960 року в області бере початок традиція проведення Ленінських агітпоходів. У 1961 році такими походами на Сумщині було охоплено 1800 осіб, у 1965 році – 2400, у 1970 – 3500.
У 60-ті роки місто Путивль стає центром патріотичного виховання підростаючого покоління в Сумській області. Це був період активізації роботи з військово-патріотичного виховання молоді на героїчних прикладах радянського народу в роки Великої Вітчизняної війни. У цей час при Путивльському будинку піонерів працював філіал Сумської обласної екскурсійно-туристської станції. Восени та навесні до Путивля приїздили діти з різних куточків Радянського Союзу. Для них партизани-ковпаківці Базима Г.Я., Соколовська М.Ф., Пєхов М.І. проводили екскурсії по місцях бойової та трудової слави, до Спадщанського лісу. Це надавало екскурсіям ні з чим незрівняний, особливий колорит.
Яскравою сторінкою в історії дитячо-юнацького туризму Сумщини стало відкриття в 1964 році клубу юних туристів-альпіністів імені Євгена Абалакова. Організатором і керівником клубу впродовж 1977-1999 років була Воль Світлана Василівна, справжній ентузіаст своєї справи, незмінний керівник клубу впродовж 25 років.
У 1977 році на базі Сумського палацу піонерів відкривається Музей історії радянського альпінізму. З 1994 року музею присвоєно звання Народний музей історії альпінізму. Сьогодні в 22-х розділах музею представлено 7400 експонатів. Кожний рік музей відвідує понад 1500 осіб. Традиційними заходами стали Дні пам’яті, абалаківські читання, альплекторій «Герої Ельбрусу», крос «Пам’яті восьми». Радою музею розробляються тематичні екскурсії для школярів міста, проводяться вікторини, олімпіади за програмою «Мандруючи горами світу».
Абалаківці ведуть пошукову роботу під час походів, експедицій по Західному і Центральному Кавказу, зустрічаються з ветеранами альпінізму, праці.
У 1981 році під керівництвом Паненко Віри Андріївни було встановлено клубний обеліск на піці Погребецького (Тянь-Шань). 1983 рік – проходить експедиція на Памір, сходження на пік 4200м, який названо піком Абалаковець; сходження на Західну та Східну вершини Ельбрусу. Абалаківці беруть участь у круглому столі на Центральному телебаченні в м. Москва; ювілейних альпініадах на Кавказі; міжнародних змаганнях зі скелелазіння в Криму «Кубок Дружби - 93»; Міжнародній зустрічі молодих альпіністів в Італії.
У 1997 році започатковано проведення відкритої першості міста Суми з техніки спортивного туризму «Меморіал пам’яті друзів»; туристсько-краєзнавчої експедиції «Ти сумчанин»; походу учнівської молоді «Сумський радіус», організатором яких є Паненко Віра Андріївна, відмінник народної освіти, кандидат у майстри спорту з альпінізму, голова молодіжної комісії Федерації альпінізму та скелелазіння України.
Пошук захоплює! Пошукова робота – це альтернатива бездуховності
У кінці 70-х набуває широкого розповсюдження така форма туристських зльотів-змагань, як контрольно-комбінований маршрут: до активних видів туризму додаються конкурсно-пізнавальні заходи національно-патріотичного, морального спрямування. Важливим заходом в історії дитячого туризму став перший Всесоюзний зліт – змагання піонерів і школярів. Переможцем зльоту стала команда школярів України, серед учасників якої була учениця школи №11 м. Ромни Сумської області Світлана Петренко.
У 1972 році оголошено Всесоюзну туристсько-краєзнавчу експедицію «Моя Родина – СССР».
У цьому ж році в місті Суми відкривається клуб юних туристів “Едельвейс” під керівництвом Токарєвої Валентини Георгіївни. Члени клубу стали учасниками семи республіканських зльотів юних туристів і юних геологів.
У 1973 році на базі обласної дитячої екскурсійно-туристської станції почали працювати гуртки орієнтування на місцевості. Першими керівниками гурткової роботи стали студентки Сумського державного педагогічного інституту ім. А.С. Макаренка Троян Ніна Григорівна та кандидат у майстри спорту СРСР Носко (Колтакова) Валентина Олександрівна.
У 1976 році на обласну дитячу екскурсійно-туристську станцію прийшов працювати кандидат у майстри спорту СРСР, суддя республіканської категорії Колтаков Олексій Стефанович. Під керівництвом подружжя Колтакових було створено секцію орієнтування на місцевості. Вихованці СЮТур, першорозрядники Валерій Токар, Сергій Дем’яненко, Олександр Семесенко у складі збірної команди захищали честь області серед юніорів у Першості України, що проходила в місті Житомирі.
У цьому ж році вперше в Україні під час республіканських змагань зі спортивного орієнтування «Кубок партизанської слави», що проходили в Шосткинському районі Сумської області, учасники користувалися кольоровими картами.
З появою тренерів у позашкільних закладах йде активний набір дітей до гуртків спортивного орієнтування, проводяться зональні змагання. Лише в квітні 1974 року в м. Києві було проведено 8 турів змагань «Зелений стадіон», у Сумах – 5. Дитячі команди регулярно беруть участь у спортивно-тренувальних зборах під час канікул, «прибалтійських» та «ленінградських» багатоденках, виїжджають на відкриті регіональні змагання.
На початку 80-х років палкий ентузіаст спортивного орієнтування Олексій Колтаков організував клуб «Орієнтир», який здобув велику популярність серед дорослих і дітей. Батьківський комітет разом з тренерами клубу організовували змагання, літні оздоровчі табори, навчально-тренувальні збори.
З 1983 року клуб «Орієнтир» проводить першість області, присвячену пам’яті Дмитра Косаренка, яка отримала статус Всесоюзних змагань. У них брали участь команди з Вільнюса, Шауляя, Саратова, Ленінграда, Курська, Бєлгорода та інших міст. Про ці змагання розповідалося у всесоюзній та всеукраїнській пресі: газеті «Советский спорт», журналі «Турист».
За великі досягнення у вихованні підростаючого покоління в 1984 році колектив клубу «Орієнтир» було занесено на обласну дошку Пошани, а керівника клубу Колтакова О.С. – на дошку Пошани Ковпаківського району міста Суми.
«Орієнтування – спорт для всіх!». Під таким девізом в області, як і по всій Україні, проходив щорічно «Тиждень спортивного орієнтування». Він був насичений різноманітними масовими заходами, що проводилися в загальноосвітніх і позашкільних закладах Сумщини. Традиційними стали змагання зі спортивного орієнтування «Пролісок», «Сумська осінь», абсолютна першість клубу «Орієнтир», «Призи Діда Мороза».
У 1980 році обласною молодіжною газетою «Червоний промінь» було оголошено експедицію «З Леніним у серці», присвячену 110-й річниці з дня народження Леніна В.І. Юні туристи здійснили 45 походів по районах Сумської області, дослідили, що ім’я вождя революції носять 5 населених пунктів, 45 колгоспів, встановлено 153 пам’ятники Леніну.
Токар Василь Гаврилович, Скринник Борис Миколайович, Словак Владислав Якович, Романцова Алла Дмитрівна, Семиноженко Олександр Олексійович, Орленко Алла Миколаївна, Мостепан Володимир Миколайович, Жарий Василь Іванович, Воль Сергій Вільямович, Волинець Володимир Степанович, Вернидуб Петро Андрійович, Пугач Михайло Іванович, Чвалун Сергій Володимирович, Постельняк Олег Анатолійович – яскраві постаті в історії дитячо-юнацького туризму Сумщини.
Виховуємо патріотів рідної землі
Сьогодення
На початку 90-х років у області розпочинають роботу районні та міські станції туристів. Їх діяльність спрямовано на створення умов для творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку дітей і підлітків у позаурочний час.
З 1991 року розпочато роботу Кролевецької районної станції юних туристів. За цей період до занять у гуртках зі спортивного туризму було залучено 4898 учнів; у гуртках краєзнавчого профілю – 1497 учнів; у гуртках зі спортивного орієнтування – 587 учнів; у гуртку «Туристична пісня» – 470 учнів.
Першим директором райСЮТур був Шкура Володимир Михайлович, досвідчений турист, умілий організатор.
Сьогодні Кролевецька районна станція юних туристів – це профільний навчально-виховний позашкільний заклад, в якому з любов’ю до дітей і до своєї справи працюють 7 педагогічних працівників, і який з задоволенням відвідують майже 500 школярів.
Під керівництвом педагогів станції юні туристи подолали складні маршрути по Криму, Карпатах, Чернігівщині та Сумщині.
Юні краєзнавці закладу проводять велику та змістовну роботу з вивчення славних традицій та історії рідного краю. Для них розроблено цикл походів-екскурсій по історичних місцях Кролевеччини та екскурсійний маршрут „Золоте намисто Сіверщини” з відвідуванням стародавніх міст регіону – Кролевця, Глухова та Путивля.
Прекрасні миті спілкування з мистецтвом дарують вихованцям заняття в гуртку туристської пісні, керівник Бутенко Галина Олексіївна. Кролевецька станція юних туристів є організатором численних міських і районних профільних заходів. Традиційними для району стали: туристські зльоти, змагання з техніки пішохідного та лижного туризму, змагання зі спортивного орієнтування.
У 2000 році вихованці станції з честю представили Сумську область на Всеукраїнському зльоті-змаганнях зі спортивного туризму серед команд учнів закладів системи Міністерства освіти і науки України.
Конотопська міська станція юних туристів заснована 23 квітня 1990 року.
На станції працює більше 20 гуртків спортивно - туристського та туристсько-краєзнавчого напрямків. У них займаються понад 300 дітей віком від 8 до 18 років.
Щороку на станції проводиться низка масових заходів, зокрема «Молода Січ», «Перша вершина», «Минуле навколо нас», «Веселі старти», «Посвята в туристята», конкурси веснянок, колядок, українські вечорниці, особисті змагання з туристської техніки.
Вихованці закладу – активні учасники і неодноразові переможці обласних туристсько-краєзнавчих зльотів та змагань.
Шосткинську міську станцію юних туристів було відкрита в 1990 році. За час існування вона стала інструктивно-методичним та організаційним центром туристської, краєзнавчої та екскурсійної роботи для загальноосвітніх закладів міста.
На станції - працює 20 гуртків. У них займаються понад 300 учнів загальноосвітніх та професійно - технічних навчальних закладів, зокрема гуртки пішохідного, водного туризму, спортивного орієнтування, туристів-краєзнавців, історичного, географічного краєзнавства, юних екскурсоводів, туристської пісні.
Доброю традицією закладу стало проведення міських масових заходів, зокрема змагань з туризму та спортивного орієнтування серед школярів і педагогів, туристсько-спортивних свят і туристсько-краєзнавчих естафет, конкурсів туристської пісні, фотоконкурсу «Туризм очима дітей», сімейних туристських свят.
У 1990 році молодь Сумщини включилася у Всеукраїнський рух учнівської молоді «Моя земля – земля моїх батьків».
2 січня 1991 року в м. Суми було відкрито позашкільний навчальний заклад – обласний дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки «Орієнтир», директором якого було призначено Колтакова Олексія Стефановича. У штаті клубу налічувалося 26 тренерів зі спортивного орієнтування. Це були засновники клубу і його вихованці, які вирішили продовжити справу своїх наставників.
Розпочався новий етап у розвитку орієнтування. У навчально-виховній роботі стали використовуватись інформаційні технології, що дало змогу розробити програму «Орієнтир», за допомогою якої можна було обслуговувати змагання зі спортивного орієнтування різних організаційних рівнів (розробник програми – методист клубу, майстер спорту СРСР, суддя національної категорії Сухарєв Сергій Степанович).
У 1993 році в результаті об’єднання обласного клубу «Орієнтир» та станції юних туристів було створено обласний центр туризму та екскурсій учнівської молоді.
У 1995 році на базі Сумського обласного центру туризму та екскурсій проведено ІІ Всеукраїнські змагання з техніки лижного туризму. У зльоті взяли участь 19 команд. Його учасники, члени головної суддівської колегії дали високу оцінку сумчанам за організацію та проведення заходу.
У червні 1997 року в результаті реорганізації трьох обласних позашкільних закладів: центру туризму та екскурсій учнівської молоді, центру науково-технічної творчості та станції юних натуралістів був створений Сумський обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю.
У закладі працюють 145 педагогів, з яких 32 працює у сфері позашкільної освіти понад 10 років, 8 відмінників освіти України, почесними грамотами Міністерства освіти і науки України нагороджено 10 осіб, обласного управління освіти і науки облдержадміністрації – 45 педагогів. Звання майстра спорту мають 2 педагоги. Директор закладу Тихенко Лариса Володимирівна – заслужений працівник освіти України, кандидат педагогічних наук, нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
У гуртках, секціях та інших творчих об’єднаннях додаткову освіту у сфері вільного часу отримують близько 5000 дітей та учнівської молоді віком від 4 до 18 років.
Спортивно-туристський відділ Центру у своїй діяльності спирається на багаторічний досвід і традиції Сумської обласної станції юних туристів. Головною метою роботи педагогів відділу є розвиток дитячого туризму в області. Навчальні-виховні програми гуртків туристського напряму є ефективним засобом національно-патріотичного виховання молоді, фізичного та морального загартування підростаючого покоління. У відділі працюють гуртки спортивного, пішохідного, водного, велосипедного, лижного, гірського туризму. Серед 16 педагогів відділу 2 – майстри спорту та 2 кандидати в майстри спорту.
Одним із основних видів діяльності педагогів відділу є підготовка та проведення туристських спортивних походів різних категорій складності. У відділі працює туристська маршрутно-кваліфікаційна комісія. Протягом 2009 року було проведено 28 пішохідних походів І категорії складності, 15 походів – 3 ступеня складності, велосипедні походи 3 ступеня, І та ІІ категорії складності. Протягом кількох років реалізується програма «Річки Сумщини» (розробник – методист відділу Кондратенко Д.Є.). За розробленими маршрутами проводяться водні походи на байдарках по великих і малих річках області: Сейму, Виру, Клевені, Десні та Десенці, Пслу, Ворсклі. У 2009 році проведено 1 категорійний і 5 ступеневих походів.
Щороку в вересні проводяться обласні змагання з техніки туризму серед працівників освіти, що сприяє підвищенню туристської кваліфікації керівників гуртків туристського напряму, збільшенню мережі спортивно-туристських гуртків у навчальних закладах області.
Підсумком роботи відділу є обласний туристський зліт. У останні роки до програми зльоту крім пішохідного туризму та спортивного орієнтування введено нові для Сумської області види змагань: техніка велосипедного, водного та гірського туризму.
На базі спортивно-туристського відділу ОЦПО та РТМ працює спортивно-технічна комісія з туризму та спортивного орієнтування. 72 гуртківці спортивно-туристського відділу виконали спортивні розряди з туризму, спортивного орієнтування, карате-до, чотирьом вихованцям гуртків спортивного орієнтування та п’яти вихованцям гуртків карате-до у 2009 році присвоєно звання «Кандидат у майстри спорту України».
За визначенням сучасних вітчизняних педагогів, краєзнавство у поєднанні з туризмом – це організована багатогранна навчально-виховна, пошуково-дослідницька та суспільно-корисна діяльність школярів у процесі комплексного вивчення рідного краю. Воно має неоціненне значення для ефективного засвоєння учнями основ наук; розширює та поглиблює знання, сприяє розвитку в них творчих здібностей, допитливості.
У 1998 році в області було розпочато роботу юних краєзнавців за напрямками Всеукраїнської історико-географічної експедиції «Сто чудес України» та Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді «Пам'ять», присвяченої 55-й річниці визволення України від фашистських загарбників та перемозі у Великій Вітчизняній війні.
У цьому ж році було проведено І обласний зліт юних туристів-краєзнавців, активістів руху «Моя земля - земля моїх батьків».
У 2000 році започатковано проведення обласної краєзнавчої конференції учнівської молоді «У світі краєзнавчих відкриттів», обласної історико-краєзнавчої експедиції «Храми Сумщини», обласної історико-географічної експедиції «Земні перлини Сумщини».
23 травня 1998 року на честь 50-річчя розвитку дитячо-юнацького туризму в області при Сумському обласному центрі позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю було відкрито єдиний на Сумщині музей туризму та краєзнавства.
Раду музею очолила керівник гурткової роботи центру Усик Світлана Миколаївна. Музей налічує біля двох тисяч експонатів, представлених у 5 розділах: спортивний туризм, орієнтування, Україна під час другої світової війни, етнографічні особливості Сумщини, краєзнавство.
У 2006 році на базі закладів позашкільних освіти Сумщини було проведено Всеукраїнський семінар директорів Кримського республіканського обласних, Київського та Севастопольського міських центрів туризму та краєзнавства учнівської молоді «Забезпечення безперервності та наступності в системі українського національного виховання учнівської молоді засобами туристсько-краєзнавчої роботи». У цьому ж році педагогічний колектив центру став переможцем Всеукраїнського відкритого рейтингу «Золота когорта України».